Met trots presenteert het Centrum voor Aangeboren Hartafwijkingen het programma voor het 6e Utrecht Sessions’ over aangeboren hartafwijkingen, van 31 januari – 2 februari 2019, met als onderwerp Tetralogie van Fallot.

Al in het jaar 1888 beschreef de Fransman Étienne-Louis Arthur Fallot (1850-1911) de combinatie van aangeboren afwijkingen bij “de blauwe baby”, die we sindsdien kennen als Tetralogie van Fallot. Ondanks een goede levensverwachting voor kinderen die in de huidige tijd worden geboren, blijkt dat het behandelen van kinderen en volwassenen met een Fallot nog altijd een bijzondere uitdaging  kan zijn.
De eerste dag van ons congres (donderdag 31 januari) is Nederlandstalig; deze dag is bedoeld voor ouders, volwassen patiënten, verwijzers en onze zorgpartners. Op 1 en 2 februari zal een internationaal Engelstalig symposium plaatsvinden waarvoor apart  ingeschreven kan worden. Met een fraaie lijst van nationale sprekers voor de donderdag zijn we er zeker van dat we ook dit jaar weer een interessant en  leerzaam symposium kunnen neerzetten.

We verheugen ons op jullie deelname en een mooi congres!

Inschrijving met vroeg boek-korting vóór 1 januari 2019 via onderstaande link:
https://webshop.umcutrecht.nl/umcutrecht/en/Products/Utrecht-Sessions.aspx

Met hartelijke groet,
Felix Haas, Gregor Krings, Heynric Grotenhuis, Michiel Voskuil, Gabriëlle van Iperen, Trinette Steenhuis, Henriëtte ter Heide

Invitation 6th Utrecht Sessions on Congenital Heart Disease; Tetralogy of Fallot; February 1st – February 2nd, 2019

 

Dear colleagues,

We would like to invite you to our 6th ‘Utrecht Sessions’ on Congenital Heart Disease, which will take place on February 1st and 2nd 2019 at the Wilhelmina Children’s Hospital/University Medical Center in Utrecht, the Netherlands.

After a highly successful 5th Utrecht Sessions on Transposition of the Great Arteries, this year we will provide an overview of the state-of-the-art management of patients with Tetralogy of Fallot.
We will follow our last year’s concept to discuss the entire spectrum from diagnostics to therapy, from prenatal to adulthood. As in previous years an international faculty  of experts from Europe and North America will guarantee stimulating lectures and interactive discussions.

The main topics will be:

• Pathology specimens in Fallot
• Imaging in Fallot: from fetal Echo and CMR to imaging strategies in the adult
• Treatment algorithm:  from premature newborns to adults
• PA-branch stenosis after Fallot: to patch or to stent
• Percutaneous versus surgical options for pulmonary valve (re-)placement
• Fate of the aortic valve
• Rhythm disorders and treatment in Fallot
• Future perspectives from tissue engineering to 3D flow analysis

To complement the scientific programme there will be a Social Dinner on February 1st, 2019.

Early Bird Registration before January 1st 2019

https://webshop.umcutrecht.nl/umcutrecht/en/Products/Utrecht-Sessions.aspx
We look forward to seeing you on January 31st, February 1st and 2nd, 2019!

Felix Haas, Gregor Krings, Heynric Grotenhuis, Michiel Voskuil, Gabriëlle van Iperen, Trinette Steenhuis, Henriëtte ter Heide

A separate satellite symposium in Dutch language is held the day before. It is intended for parents, local health care providers and our partners in the field of pediatric cardiac care.

Invitation 6th Utrecht Sessions on Congenital Heart Disease; Tetralogy of Fallot; February 1st – February 2nd, 2019